lipiec 2021

20210720

Szkoła letnia „Krakau als Stätte des europäischen Kulturerbes”

Data: 20.07.2021 - 24.07.2021

W dniach 20-24 lipca 2021 odbyła się w Krakowie szkoła letnia „Krakau als Stätte des europäischen Kulturerbes”, która była częścią projektu Erasmus Plus „The Future of Cultural Heritage in Modern Europe”. W projekcie zainicjowanym i kierowanym przez Katedrę Kultur Oświecenia Uniwersytetu w Poczdamie brali udział przedstawiciele uniwersytetów oraz instytucji kultury (muzeów i bibliotek narodowych) z ośmiu miast europejskich: Aten, Bolonii, Bordeaux, Kopenhagi, Krakowa, Luksemburga, Poczdamu i Rygi. Celem szkoły było zapoznanie 28 uczestników z europejskim dziedzictwem Krakowa jako wielokulturowego miasta uniwersyteckiego.

Instytut Judaistyki UJ był partnerem projektu. Jego uczestnicy odwiedzili w piątek (23 lipca) siedzibę Instytutu, wysłuchali wykładu dr Edyty Gawron nt. historii Żydów krakowskich, a także uczestniczyli w poprowadzonej przez nią wizycie studyjnej dotyczącej historii i jej upamiętniania na terenie dawnego krakowskiego getta w Podgórzu.

Patronatem honorowym objął szkołę Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie. Organizatorką szkoły była dr hab. Katarzyna Jaśtal, prof. UJ z Instytutu Filologii Germańskiej.

Szkoła letnia „Krakau als Stätte des europäischen Kulturerbes” Uczestnicy szkoły letniej Wizyta studyjna na terenie dawnego getta w Podgórzu