wrzesień 2021

20210905

Warsztaty: Dokumentacja cmentarzy żydowskich

Data: 05.09.2021 - 10.09.2021

5 września w Międzyrzeczu (woj. lubuskie) rozpoczęły się międzynarodowe warsztaty dla młodych naukowców „Żydowskie dziedzictwo kulturowe w zachodniej Polsce. Dokumentacja cmentarzy żydowskich”. Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z podstawami dokumentacji cmentarzy jako źródeł do badania historii i kultury Żydów zamieszkujących tereny polsko-niemieckiego pogranicza.

Organizatorami warsztatów są:
Katedra Ochrony Zabytków, Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą
Instytut Judaistyki, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Katedra Judaistyki ds. Spotkań Międzyreligijnych i Katedra Historii Najnowszej (historia niemiecko-żydowska), Uniwersytet w Poczdamie
Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu
Instytut Historii Stosowanej – społeczeństwo i nauka w dialogu we Frankfurcie nad Odrą

Koordynatorem warsztatów ze strony Instytutu Judaistyki UJ jest dr hab. Leszek Hońdo.

Projekt finansuje Pełnomocniczka Niemieckiego Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów.

Polecamy film z warsztatów autorstwa jednej z uczestniczek, studentki Instytutu Judaistyki UJ, p. Maryli Wojtyszyn: https://www.youtube.com/watch?v=cP9qX3MDU18