"Kabała we współczesnej kulturze" - wykład prof. Boaza Hussa

Miejsce: Żydowskie Muzeum Galicja
Organizator: Instytut Judaistyki UJ, Żydowskie Muzeum Galicja

"Kabała we współczesnej kulturze" – wykład prof. Boaza Hussa

Podczas wykładu omówiony zostanie rozwój współczesnej kabalistyki i chasydyzmu, a także obecność tematyki kabalistycznej we współczesnej kulturze. Przyjrzymy się głównym zagadnieniom Kabały, ich historycznemu rozwojowi, a w końcu zastanowimy się nad źródłami współczesnego odrodzenia Kabały w Izraelu i na świecie. Omówione zostaną także najważniejsze ruchy kabalistyczne i chasydzkie, m.in. The Kabbalah Center, Bnei Baruch, Chabad i ruch skupiony wokół chasydów bracławskich.

Boaz Huss jest profesorem Myśli Żydowskiej na Uniwersytecie Ben Guriona. Zajmuje się historią Kabały, ezoteryką Zachodu, kulturą New Age'u, a także współczesnymi ruchami religijnymi. Opublikował m.in. Zohar: Reception and Impact (The Littman Library of Jewish Civilization, 2016), a także, wspólnie z Julie Chajes, był redaktorem tomu Theosophical Appropriation: Esotericism, Kabbalah and the Transformation of Traditions (Instytut Bialika, 2016).

Wydarzenie współoraganizowane przez Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wykład odbędzie się 14 września o g. 18.00 w Muzeum Galicja. Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Wykład w języku angielskim. Wstęp wolny

Data opublikowania: 31.08.2017
Osoba publikująca: Przemysław Dec