„Klucze i kasa. O mieniu żydowskim w Polsce pod okupacją niemiecką i we wczesnych latach powojennych 1939-1950"

Termin: 17.11.2014
Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, 17 listopada, godz. 18:00
Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na spotkanie połączone z dyskusją wokół książki "Klucze i kasa. O mieniu żydowskim w Polsce pod okupacją niemiecką i we wczesnych latach powojennych 1939-1950".

Tytuł nawiązuje do słów, których użył Kazimierz Wyka w swoim eseju, napisanym po 1945 roku: „Na Niemców wina i zbrodnia, dla nas klucze i kasa". Publikacja została zrealizowana w ramach projektu badawczego prowadzonego przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Warszawie, poświęconego losom mienia żydowskiego w czasie wojny i po jej zakończeniu.  Zagadnienie rabunku majątku żydowskiego było traktowane jako poboczny wątek Zagłady Żydów i nie doczekało się jak dotąd osobnego, naukowego opracowania.

Autorzy artykułów zamieszczonych w publikacji próbowali znaleźć odpowiedź m.in. na następujące pytania: Czy w „kraju bez Quislinga" możliwy był szeroki udział w rabunku żydowskich współobywateli? Czy i w jakiej mierze Polacy skorzystali materialnie na Zagładzie? Czy były to  jedynie zdeprawowane jednostki, czy też można mówić o szerszym zjawisku? Czy rabowanie Żydów postrzegano jako formę współdziałania z okupantem, czy też jako swoiście pojmowaną „ochronę substancji narodowej"?  

Prezentacji książki będzie towarzyszyć także dyskusja nad kwestią grabieży i restytucji mienia żydowskiego, która mimo upływu lat wciąż budzi wiele kontrowersji i pozostaje aktualna także i dzisiaj.

Zaproszeni goście

  • Prof. Jan Grabowski (redaktor i współautor publikacji)
  • Dr hab. Dariusz Libionka (redaktor i współautor publikacji)

Prowadzenie

  • Dr Bartosz Kwieciński (Centrum Badań Holokaustu, Uniwersytet Jagielloński)

Osoby odpowiedzialne

Bartosz Heksel
Tel. 12 656-56-25,
b.heksel@mhk.pl

Marta Śmietana
12 6192331
m.smietana@mhk.pl

Data opublikowania: 11.11.2014
Osoba publikująca: Przemysław Dec