Fotoreportaże

25 lutego 2014 r. w Żydowskim Muzeum Galicja miało miejsce spotkanie z Jennifer Teege, autorką książki "Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił" (polskie wydanie: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014), wnuczką jednego z największych zbrodniarzy hitlerowskich - komendanta obozu Płaszów Amona Götha. W spotkaniu prowadzonym przez dr Edytę Gawron uczestniczyło ponad dwieście osób, wśród nich także studenci i absolwenci Instytutu Judaistyki UJ. Jennifer Teege opowiedziała o sobie i konsekwencjach odkrycia, w wieku 38 lat, że jej dziadkiem był nazistowski zbrodniarz. Jej biologiczna babcia, z którą w dzieciństwie (mimo oddania do adopcji) miała bliski kontakt poznała Amona Götha w Krakowie, gdy pracowała jako sekretarka dla Oskara Schindlera. Teege jest córką Moniki Göth, córki komendanta i nigeryjskiego studenta, z którym jej matka miała krótki romans. Czterotygodniowa Jennifer Teege została oddana do domu dziecka, a w wieku siedmiu lat została adoptowana i straciła kontakt z biologiczną matką.

fot. ©Żydowskie Muzeum Galicja